درباره دانشكده
نظر به سوابق علمي و فرهنگي و اهميت تاريخي شهر اصفهان‌، در پاسخ به خواست مردم ‌فرهنگ دوست و ادب پرور اصفهان‌، هيئت دولت در مهرماه 1337 با تأسيس دانشكده ادبيات درشهر اصفهان موافقت كرد، از آذرماه 1337 از سوي آقاي دكتر مهران وزير آموزش و پرورش وقت‌ آقاي دكتر عباس فاروقي استاد دانشسراي عالي با حفظ سمت به رياست دانشكده ادبيات‌، منصوب‌شد و با اينكه امكانات كم و كادر آموزشي ناكافي بود از اوايل دي ماه 1337 اين دانشكده با دو رشته‌زبان و ادبيات فارسي و ادبيات انگليسي گشايش يافت‌. در ابتدا دانشكده در خانه‌اي اجاره‌اي با دواطاق شروع به كار كرد ولي از آغاز سال تحصيلي 39-1338 اين دانشكده به محلي در جنب بناي شاهزاده ابراهيم كه به كمك اداره اوقاف با موافقت اداره كل آموزش و پرورش آماده بهره‌برداري‌شده‌بود انتقال يافت‌.
در سال 39-1338 رشته‌هاي فلسفه‌، علوم تربيتي و زبان و ادبيات ارمني نيز در دانشكده به دو رشته قبلي افزوده شد و در سال تحصيلي 42-1341 رشته زبان و ادبيات عرب نيز داير گرديد؛ درهمين سال دبيرخانه دانشگاه اصفهان شكل گرفت و فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي آن با مديريتي‌واحد به رياست دكتر قاسم معتمدي به كار خود ادامه داد. در سال 1345 رشته تاريخ با مديريت دكتر لطف ا... هنرفر مؤلف كتاب «گنجينه آثار تاريخي اصفهان‌» تأسيس گرديد در همان سال رشته‌جغرافيا نيز به رشته‌هاي قبلي افزوده شد.
در سال 1347 ساختمان موقت دانشكده ادبيات در خيابان (هزار جريب‌) آماده بهره‌برداري‌شد و با رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي‌، زبان و ادبيات انگليسي‌، فلسفه‌، علوم تربيتي‌، زبان وادبيات ارمني‌، زبان و ادبيات عرب‌، تاريخ و ايران شناسي‌، جغرافيا، زبان و ادبيات فرانسه‌،پاكستان‌شناسي و زبان اردو گشايش يافت‌. در همين سال دوره ليسانس شبانه نيز شروع به كار كرد.در سال 1348 گروه علوم اجتماعي داير گرديد.
در سال تحصيلي 54-1353 رشته زبان و ادبيات آلماني نيز به گروه زبانهاي خارجي افزوده‌شد. در سال 1349 پس از تأسيس دانشكده علوم تربيتي‌، رشته فلسفه به آن دانشكده منتقل‌گرديد و مجموع رشته‌هاي دانشكده ادبيات علوم انساني در چهار گروه آموزشي به شرح زير اداره‌مي‌شد:
1- گروه زبان و ادبيات فارسي 2- گروه علوم اجتماعي و جغرافيا
3- گروه زبانهاي خارجي 4-گروه تاريخ و ايران شناسي
در سال 1355 دانشكده زبانهاي خارجي تأسيس گرديد و گروه زبانهاي خارجي به آن دانشكده انتقال يافت‌. در سال 1353 رشته‌هاي علوم اجتماعي و جغرافيا از يكديگر تفكيك گرديد و هر يك به گروه مستقلي تبديل گرديد. در سال 1367 رشته فلسفه مجدداً به دانشكده ادبيات و علوم‌انساني منتقل گرديد و فعاليت خود را در مقطع كارشناسي فلسفه و با سياست توسعه طولي آن درمقطع كارشناسي ارشد و دكتري آغاز نمود. تاريخچه هر يك از گروههاي آموزشي به تفكيك درصفحات بعدي خواهد آمد.
گروه حقوق دانشگاه اصفهان از سال تحصيلي 75-74 در مقطع كارشناسي آغاز به كار نموده‌و در بهمن 1374 اولين دوره دانشجويان خود را به صورت شبانه پذيرفت‌. اولين دوره فارغ‌التحصيلان مقطع كارشناسي گروه حقوق دانشگاه اصفهان در بهمن ماه 1378 فارع التحصيل‌گرديدند. اين گروه بر اساس هماهنگي‌هاي بعمل آمده با رئيس محترم دانشگاه از نيمسال تحصيلي‌اول 81-1380 به دانشكده علوم اداري و اقتصاد منتقل گرديد
ساختمان جديد دانشكده ادبيات و علوم انساني در سال 1375 در مساحت 17000 متر مربع با ظرفيت بيش از 2500 دانشجو افتتاح گرديد.
اين دانشكده در حال حاضر با 4 گروه آموزشي:
1- گروه زبان و ادبيات فارسي 
2- گروه تاريخ  ايرانشناسي
3- گروه فلسفه
4- گروه علوم اجتماعي
امكانات كلي دانشكده عبارتند از:
• 33 كلاس درس
• 3  سايت كامپيوتري براي دانشجويان كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري
• يك مركز شبكه و IT مجهز به فيبر نوري و سرورهاي قدرتمند كه كل دانشكده را تحت پوشش قرار مي دهد.
• 1 قطب علمي تاريخ
• 1 قطب علمي زبان و ادبيات فارسي
• 6 انجمن علمي فعال
• 4 تشكل سياسي
• 1 واحد كافه تريا
• يك واحد امور نابينايان و جانبازان
• 2 نماز خانه
• 3 تالار جهت برگزاري كنفرانسها و تجمعات عمومي
شوراها و كميته هاي فعال در اين دانشكده، شوراي آموزشي و پژوهشي دانشكده ، شوراي برنامه ريزي درسي، شوراي تحصيلات تكميلي و كميته ارتقاء مي باشد.
رياست اين دانشكده هم اكنون بر عهده جناب آقاي دكتر مرتضي دهقان نژاد استاد گروه تاريخ است و 3 معاونت از جمله معاون آموزشي، معاون فرهنگي، معاون پژوهشي و تحصيلات تكميلي  با ايشان همكاري مي كنند.
تاریخ به روز رسانی:
1398/07/01
تعداد بازدید:
2955
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، ميدان آزادي، دانشگاه اصفهان، دانشكده ادبيات و علوم انساني
كدپستي: 8174673441
E-mail: ltradmin@ltr.ui.ac.ir | Admission.ui.ac.ir
آدرس ما در اينستاگرام Ui_Ltr@
اين لينك را دنبال كنيد تا به گروه علوم اجتماعي در WhatsApp ملحق شويد:
براي مشاهده شماره تلفن ها به بالاي صفحه منوي كاركنان مراجعه فرماييد.
Powered by DorsaPortal